Hogyan válasszunk többfunkciós babakocsit?
Bezzeg az én időmben… :) Az én időmben nem volt gondunk a babakocsi kiválasztásával! Nem volt sem multifunkciós, sem átfordítható karú, vagy Travel System, Jogger, sportoláshoz használt 3 kerekű furcsaság. Közel 30 évvel ezelőtt az újszülött babákat mély kocsikban sétáltattuk. Ha már megfordult a baba, tehát valamikor fél éves kora után (!) vásároltunk egy sportkocsit, amely 3 éves koráig szolgálta a gyerek igényeit.
Tudták, hogy Magyarországon volt babakocsi gyártás? Az Ikarusz gyártotta a mély babakocsikat!
Sajnos már több évtizede nem gyártanak Magyarországon mély, vagy sport babakocsit. Így minden, az utcákon látható újszülött-, vagy sport babakocsi külföldről származik, talán ezért is nehéz ezerféle típus, szín közül választani.
Azt tanácsolom a leendő szülőknek, hogy ár-érték arány alapján, a bababolt milyensége, háttere alapján (jótállás, szerviz) és persze pénztárcájukhoz mérten döntsék el a babakocsi és egyéb babaholmival kapcsolatos kérdéseket.
Ha nem tudnak, vagy akarnak több százezret költeni a babakocsira, akkor válasszanak egy átfordítható karú, de autóshordozóval is ellátott, (tehát 3:1) egyszerű babakocsit! Ezek a modellek rendelkeznek egy puha falú, pamut hordozóval is, amelyben a babánkat addig tudjuk biztonságban, amíg meg nem fordul. Ez a hordozó betehető a babakocsi belsejébe. Az autóban a baba biztonsági autósülésben (autóshordozóban) utazhat csak. Én személy szerint az átfordítható karú babakocsinál nem ajánlom a bolygó kerekes változatot! Sokkal jobban rázkódik, mint a fix kerekes.
Mindenféleképpen győződjenek meg arról, hogy a kiszemelt babakocsi megfelel-e a 1888:2014 szabványnak, mert ez garantálja a baba biztonságát a kocsiban. Ezen szabvány szigorúan előírja a gyártóknak a babakocsi fékrendszerére vonatkozó feltételeket, és szabályozza a pót biztonsági zárak alkalmazását.
Ha kicsit nagyobb a mozgásterünk anyagilag, vagy ha a nagyik állják a babakocsit, ajánlom a többfunkciós (multifunkciós) babakocsi kiválasztását. A modern babakocsik funkciói (mély,- sport) feltéteket jelentenek, amelyeket a vázra kell rögzíteni. Tehát fontos, hogy milyen a babakocsihoz tartozó autóshordozó, milyen adapterrel rögzül a babakocsi vázára. Fontos a mózeskosár is, nézzük meg, hogy elég tágas és elég hosszú-e? Van-e bélése? Milyen a matraca (a jól szellőző kókuszmatracot ajánlom..)? Mennyire dönthető és párnázott a sportrésze a kocsinak? Biztonságos-e a kapaszkodója? Milyen a babakocsi váza? Hogyan rugózik? Könnyű-e összecsukni? Strapabíró acél váz, vagy könnyű, városi körülményekre szabott alumínium váz (én ezt ajánlom!)? Milyenek a babakocsi kerekei: pattogósabb, de könnyű műanyag vagy jobban rugózó, kicsit nehezebben fújható, esetleg modern, puha, zselés kerék? A modern babakocsiknál a mellső kerekek „bolygósíthatóak” és a váz szerkezetének köszönhetően nem rázkódnak, nem okoz gondot, ha belecsúszik a kerék egy kátyúba.
A bababoltban bátran próbálják ki, hogy fordul, mekkora helyen fér el nyitott és csukott állapotban a kiválasztott babakocsi. Bár a kerekek többsége egy kézmozdulattal levehető, de a kicsi csomagtartójú autókban gondot okozhat a váz elhelyezése.
Legtöbb esetben a többfunkciós babakocsikhoz tartozik mózeskosár, autóshordozó, sportrész és ezek kiegészítői (újszülött fejszűkítő, lábzsákok, kapaszkodó, azaz sportkar, esővédő fólia, napfény tető, baba-mama táska, esetleg szúnyogháló).
A multifunkciós babakocsi lényege tehát, hogy a cserélhető és levehető feltétekkel a babakocsi számos helyen és helyzetben kiállja a próbát. Ha összeszámoljuk a különböző funkciókat kiváltó kellékek árát, láthatjuk, hogy egy multifunkciós babakocsival igen sokat spórolhatunk, ugyanakkor gyermekünk biztonságát és minden igényét biztosítani tudjuk.